Sky_HighBoard

All about SnowBoard !

Ogłoszenie

Witamy w świecie SkiBoard !!! Zapraszamy do wspólnych rozmów i zabawy na forum. Strona powstała dnia 31.01.2009 o godzinie 22:19. Członkowie teamu SkiBoard wspólnie zgodzili się na otwarcie forum i działanie w trybie gotowości. Zapraszamy do czytania wątków i wypowiadania się w nich, miejmy nadzieję, że forum bedzie odwiedzane przez was bardzo często i z wielką chęcią. ;) UWAGA !!! STRONA KRYJE WIELE POSTÓW I TEMATÓW, JEŻELI NIE JESTEŚ ZALOGOWANY, NIE MOŻESZ ICH OGLĄDAĆ !!!

#1 2009-02-23 12:23:52

TeRRoRizeR

No coment.! xDDD

7721842
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2009-01-31
Posty: 79

Jak kupować deskę ? (POCZĄTKUJĄCY)

Deski zasadniczo dzielą się na deski miękkie i twarde. Na jednej i drugiej nauczysz się jeździć. Do nauki zalecane są jednak deski miękkie. Nauka jazdy i co ważniejsze, doskonalenie techniki, przebiega płynnie i łagodnie. Przez długi czas, z każdym dniem spędzonym na stoku, rosną Twoje umiejętności. Na twardej desce postępy są mniej płynne, jednego dnia nauczysz się więcej, drugiego prawie nic. Na miękkiej desce zmęczenie jest mniejsze, rzadziej upadasz, bo deska ta bardziej wybacza błędy. Twarda deska błędów nie wybacza, upadki zdarzają się częściej a podnoszenie się po upadku jest męczące. Nie przejmuj się zbytnio poglądem, że miękka jest do skakania a twarda do szybkiej jazdy na krawędziach. Kupuj deskę po to, by nauczyć się dobrej techniki jazdy, co zapewni Ci w przyszłości dalsze postępy, czy to w halfpipie czy między tyczkami.
Stawiamy więc na deskę miękką.

KTÓRY RODZAJ MIĘKKIEJ DESKI?

Regułka: każda dobra, miękka deska dobrze spisuje się na przygotowanym stoku. Nie ma tutaj żadnych wyjątków.
Mamy cztery rodzaje miękkich desek:

FREESTYLE (FS) - grupa desek przeznaczonych do jazdy, skakania, jazdy w halfpipe, modnych slidów na poręczach. I tak; jeżeli deska taka jest twarda, to do szkolenia kupować jej nie należy, jej sztywność utrudni Ci naukę, jeżeli jednak deska taka będzie miękka to dużych przeszkód w szkoleniu nie zrobi.

FREERIDE (FR) - skonstruowane do jazdy w puchu, deski dość miękkie, węższe w talii, nadają się do szkolenia ale pod warunkiem odpowiedniego dopasowania długości deski. Do szaleństw w głebokim śniegu używa się desek co najmniej 5 cm dłuższych, niż do jazdy, nazwijmy to, uniwersalnej.

BOARDERCROSS (BX) - deski dla zaawansowanych, generalnie twarde, przeznaczone zarówno do skakania jak i szybkiej jazdy na krawędziach, wymagają opanowania dobrej techniki jazdy. Deski te skutecznie utrudnią Ci naukę.

ALL MOUNTAIN (czasem FS/FR) - są to uniwersalne deski, skonstruowane i przeznaczone dla początkujących i średnio-zaawansowanych. O takie deski pytaj. Z reguły są tańsze, w porównaniu do innych rodzajów miękkich desek. Umożliwiają zarówno jazdę w puchu, na krawędziach, jak i skakanie w snow parku. Postępy na takiej desce są najszybsze, nie powodują ograniczeń.

Regułka: Pytaj sprzedawców o dokładne przeznaczenie każdej oferowanej Ci deski. Pamiętaj, najlepsza i najdroższa deska wcale nie zapewnia prawidłowego rozwoju umiejętności snowboardzisty!!! Taki postęp zapewnia tylko dobrze dobrana deska, w tym wypadku pod kątem jej przeznaczenia.

JAKA SZEROKOŚĆ ?


Węższa deska to szybsza zmiana krawędzi, to mniej zaangażowanej siły przy wykonywaniu skrętu. Szerokość deski nie ma wpływu na jej stabilność, zachowanie przy większych prędkościach, jak powszechnie się sądzi.

Regułka: Szerokość deski dobieramy do wielkości buta. Nie jest jednoznaczne z rozmiarem Twojej stopy!!! But firmy A nr 46 może być dłuższy nawet o 2cm od Buta firmy B nr 46. Sam/a sprawdź, porównaj.

Regułka: Najlepszymi kątami ustawienia wiązań na pierwsze sezony jazdy to kąty przód 30 / tył 15. Powodują neutralne ułożenie ciała nad deską, szybsze opanowanie techniki jazdy. Nie wywołują kontrrotacji tułowia, czyli przekręceń ciała, względam wymuszonej przez ustawienie wiązań pozycji neutralnej. Ponadto Twoje więzadła, stawy kolanowe są mniej narażone na kontuzje.

Regułka: do nauki jazdy, dobieraj deskę najwęższą, ale na tyle szeroką, by czubki palców i pięty zarazem nie wystawały zbytnio za deskę.
Problem "wielkich stóp" powoli zanika, wymyślono płyty podwyższające, montowane pod wiązaniami, które oddalają buty od śniegu. Pedał gazu i podwinięty w górę profil podeszwy buta także działa pozytywnie.
Rozstaw wiązań powinien być proporcjonalny do wzrostu, czyli tak, by po zapięciu wiązań pozycja była niewymuszona, swobodna. Jeżeli masz dobrze długościowo dobraną dechę to zamontowanie wiązań na środkowych insertach w 95% jest ok. A zatem...

JAKA DŁUGOŚĆ?

Dobranie dobrej długości deski dla początkującego nie jest już takie proste.
Od kilku sezonów zauważalna jest tendencja do używania dłuższych desek.
Dotyczy to także początkujących.

Tabelka jest tylko orientacyjna, jest wiele odchyleń od tych wartości.

Kobiety

Waga kg    Dlugość deski cm

-40            135-140
40-50    140-150
50-60    145-155
60-70    150-160
70-...    155-...


Mężczyźni

Waga kg    Dlugość deski cm

-40            140-145
50-60    145-155
60-70    150-160
70-80    155-165
80-90    160-165
90-...    165-...


Deska powinna być dłuższa gdy:
- jest naprawdę miękka
- jesteś szczupły/a i wysoki/a
- dot. dziewczyn: deska jest modelem damskim
- dot. chłopców: masz silne nogi, dobrą motorykę.

Deska powinna być krótsza gdy:
- jest twardsza
- jesteś niższy/a albo przy kości

Regułka: Pytaj sprzedawcę, sprawdzaj jaka jest zalecana waga przez producenta, dla wybranej deski. Będzie to przedział od...do, nie należy przekraczać górnej granicy (wagi max.), jest to swego rodzaju gwarancja trwałości i prawidłowego zachowania się deski podczas jazdy.

JAKI RDZEŃ?

Występują generalnie dwa typy rdzeni: drewniany i piankowy.
Regułka: NIE NALEŻY kupować desek z rdzeniem piankowym (dominują w supermarketach!). Nie dotyczy to jedynie dzieci, o wadze ciała do 35 kg. Istnieje duże prawdopodobieństwo złamania takiej deski. Jazda jest utrudniona gdyż deski takie mają fatalne właściwości jezdne, są mało elastyczne, a przez to "nie lubią skręcać". Właściwie odchodzi się od produkcji takich desek, nawet dziecinne deski posiadają już ślizg drewniany.
Deski piankowe są z reguły tańsze, spotkać je można w supermarketach, gdzie kompetencje sprzedawców są nazwijmy to, wątpliwe ("dziś na sportowym a jutro na warzywach robię, he")
koncert
http://www.snowboard.pl/img/dodatki/jaki_dzen.jpg
Patent: JAK SPRAWDZIĆ jaki rdzeń ma deska? Najłatwiej w katalogu, czasem jest mały nadruk na desce. A gdy go nie ma? Chwyć deskę oburącz, trzymaj ją w pionie. Delikatnie uderz deską o twarde podłoże, i wytęż słuch. Deska Ci prawdę powie! Deska z drewnianym rdzeniem wydaje przyjemne dla ucha, łagodne, soczyste, odgłosy, prawie takie same jak po uderzeniu zwykłą deską o podłoże. Pianka wydaje głuchy, pusty, bez echa, nie miły dla ucha odgłos.

JAKA KONSTRUKCJA?

Mamy dwie konstrukcje wykończenia deski wzdłuż jej krawędzi:

FULLCAP - zewnętrzny laminat pokrywa całą deskę a przy krawędziach łagodnie opada aż do styku z krawędzią deski. Konstrukcja lekka i wytrzymała, dzięki niej deska łatwo wchodzi w skręt, kosztem stabilności przy większych prędkościach.

SANDWICH - drewniany rdzeń zamknięty jest: od góry laminatem a z boku ABS-em, monoblokiem pod kątem prawie prostym względem laminatu. Konstrukcja odporna na uszkodzenia boczne. Deska jest lepiej dociskana, stabilniejsza. Bardziej "wyczulona" na nasze impulsy, także błędy.

Jedna i druga ma swoje zalety i wady. Firmy usiłując eliminować wady, tworzą połączenia tych konstrukcji.
Zalecana dla początkujących jest konstrukcja Fullcap, jednak nie ma dużych przeciwskazań by uczyć się na Sandwichu.

JAKI ŚLIZG ?

Deski wyposażone są w ślizgi wykonane z tworzywa o nazwie P-tex (polietylen).
W zależności od przeznaczenia deski, jej przyszłego użytkownika, ślizg może być spiekany lub tłoczony.
Podobnie dobierany jest rodzaj P-texu. Połączenie pocesu produkcji i zastosowanej odmiany P-texu, decyduje o właściwościach jezdnych deski.
Producenci mają dość trudny wybór.
Regułka: Dla początkujących oraz dla wszystkich tych, którzy nie dbają o regularne smarowanie deski na gorąco, zalecane są niższej jakości, tłoczone ślizgi, które nasmarowane bądź nie (ale nie zupełnie suche) jeżdżą szybciej od nie nasmarowanego, spiekanego ślizgu, najwyższej jakości.

Jeżeli dobierzecie deskę zgodnie z powyższymi punktami, to będzie to prawidłowo dobrany snowboard. Opisane podstawowe parametry desek są istotne na początku przygody ze snowboardem. Istnieje wiele więcej wskazówek, wytycznych jaką deskę kupić, ale dotyczą one osób, które opanowały podstawy techniki jazdy. Przeczytacie o nich w części dla średnio- i zaawansowanych.

INNE RADY:

- Dziewczęta i kobiety ! Nie kupujcie zbyt szerokich desek. Szukajcie modeli damskich, konstruowanych, przeznaczonych, specjalnie dla Was!
- unikajcie desek, które nie mają krawędzi na całym obwodzie deski, czyli "brakuje" jej na dziobie i ogonie deski ! Uderzenie o kamień, bryłę lodu, niewidoczny korzeń może doprowadzić do rozwarstwienia deski. Tego skutecznie naprawić się nie da, woda dostaje się do rdzenia, który w efekcie nasiąka i pęcznieje. Uszkodzić taką deskę można także w transporcie czy też podczas wbijania jej w śnieg;
- nie kupujcie desek bez gwarancji, także tych w drugim gatunku, pytajcie o to;
- najdroższa deska przeważnie wcale nie jest najlepsza! Wszystko zależy od umiejętności;
- grafika i kolory deski, nie są najważniejsze! Więcej radości przynosi np. brzydka markowa deska od ślicznego "no name";
- jeżeli kupujesz deskę starszą, model z przed kilku sezonów, sprawdź czy deska ta nie straciła swojej sprężystości. Kiedy naciśniesz ją mocno w środku, ma dynamicznie się odkształcić. Gdy położysz deską na płaskiej powieżchni np. dużym stole, deska nie ma prawa odstawać w miejscach stykania się ze stołem, a po środku powinna być przerwa pomiędzy deską a stołem nie mniejsza niż 2 cm.

GDZIE KUPOWAĆ?


Jest wiele miejsc gdzie można kupić snowboard. Sklepy sportowe, markety, giełdy, ogłoszenia.
Regułka: Jednak najlepszym miejscem do zakupu deski, jest specjalistyczny sklep snowboardowy. Tam możesz liczyć na fachową pomoc sprzedawcy, który z reguły sam jest snowboardzistą, posiada bogatą wiedzę i doświadczenie. Sprawdź go, porozmawiaj z nim, pytaj o wszystko, nie wstydź się niewiedzy, w takim sklepie to normalne. Wykorzystaj wiedzę, nabytą po przeczytaniu tego artykułu.

DESKI UŻYWANE:

- Jeżeli nie znasz się na deskach i nie możesz skorzystać z rady doświadczonego, odpowiedzialnego kolegi/koleżanki, deski używanej po prostu nie kupuj, najbezpieczniej! Zapytaj czy możesz pokazać ją np. zaprzyjaźnionemu dobremu fachowcowi, oszust raczej się spłoszy.
- Bądź ostrożny przy kupowaniu używanych desek w okazyjnych cenach.
- Gdy deska ma widoczne ślady klejenia, rozwarstwienia, absolutnie jej nie kupuj.
- Zwracaj uwagę na stan krawędzi deski. Sprawdź różnicę grubości krawędzi po środku deski i na jej dziobie/ogonie. Gdy różnica jest znaczna, krawędzi jest mało, deski nie kupuj.
- Gdy krawędzie deski są zaniedbane, mocno i głęboko postrzępione lub powyginane, deski nie kupuj.
- Sprawdź w jakim stanie są inserty deski, czyli miejsca montowania wiązań. Nie kupuj deski która: nie ma wszystkich insertów, ma je uszkodzone lub krzywe.
- Nie kupuj deski która jest wykrzywiona wzdłużnie lub poprzecznie.
- Podczas zakupu używanej deski, zawsze stosuj "zasadę ograniczonego zaufania" w stosunku do deski i sprzedawcy. Inaczej, czasami kolega/koleżanka może być oszustem, zawsze powie: Sorry, nie wiedziałem.


http://img13.imageshack.us/img13/6483/terrorizergf5.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.worldofnarutoshippuden.pun.pl www.mysims.pun.pl www.secentrum.pun.pl www.lightning.pun.pl www.total-wrestling.pun.pl