Sky_HighBoard

All about SnowBoard !

Ogłoszenie

Witamy w świecie SkiBoard !!! Zapraszamy do wspólnych rozmów i zabawy na forum. Strona powstała dnia 31.01.2009 o godzinie 22:19. Członkowie teamu SkiBoard wspólnie zgodzili się na otwarcie forum i działanie w trybie gotowości. Zapraszamy do czytania wątków i wypowiadania się w nich, miejmy nadzieję, że forum bedzie odwiedzane przez was bardzo często i z wielką chęcią. ;) UWAGA !!! STRONA KRYJE WIELE POSTÓW I TEMATÓW, JEŻELI NIE JESTEŚ ZALOGOWANY, NIE MOŻESZ ICH OGLĄDAĆ !!!

#1 2009-02-23 15:03:03

TeRRoRizeR

No coment.! xDDD

7721842
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2009-01-31
Posty: 79

Jak kupować wiązania?

Wiązania snowboardowe dla początkujących czy zaawansowanych, dobieramy podobnie. Jedynie kilka elementów, jest dla zaczynających przygodę z deską, mniej istotna; po prostu nie wykorzystacie wszystkich możliwości wysokich modeli wiązań, więc braku zaawansowanych systemów nie odczujecie.
Zatem punkt po punkcie dobieramy wiązanka:

WYTRZYMAŁOŚĆ (czyli BUDOWA i UŻYTE MATERIAŁY)

- czyli jakość użytych materiałów, rozwiązania techniczne i konstrukcyjne. Także początkujący powinni zwracać uwagę na solidność wiązania. Jest to sprawa bezpieczeństwa. Konsekwencje uszkodzenia wiązania, w efekcie często "uwolnienie" jednej z nóg, podczas jazdy mogą mieć tragiczne konsekwencje. Szczególnie gdy rozleci się przednie wiązanie, następuje wtedy totalny brak kontroli.

Regułka:
Wyższe umiejętności, lepsza technika - większe prędkości, więcej dynamiki i agresji, lądowanie skoków, czyli większe przeciążenia i siły działające także na wiązania - wiązania lepsze, mocniejsze, bardziej wytrzymałe.

Duże znaczenie ma waga ridera. Nawet początkujący, powyżej, powiedzmy wagi 80 kg, powinni inwestować w trochę lepsze wiązania. Chodzi o BEZPIECZEŃSTWO.
Jakość użytych materiałów decyduje o wytrzymałości, sztywności i wadze wiązania.
Najpopularniejszym materiałem tu używanym są tworzywa sztuczne - sprawdzony, nie drogi, często zaawansowany technologicznie materiał.
Aluminiowe płyty wiązań słabiej tłumią drgania, co dopiero po latach daje "ciekawe" efekty. Drogie, lekkie, karbonowe płyty i inne elementy, są teoretycznie bardzo wytrzymałe, krążą jednak opinie że karbon jest zbyt kruchy i mało odporny na uderzenia. Podobne opinie mają również Downhillow`cy, kolesie na BMX`ach. Więc coś w tym jest. Używa się jeszcze bardzo lekkiego tytanu, ale najczęściej z uwagi na duże koszty, są to jedynie jego domieszki, podobnie jak z karbonem.
Reasumując, tworzywa sztuczne są sprawdzonym i najpewniejszym materiałem, a jeśli komuś kilkadziesiąt dekagramów przeszkadza podczas jazdy czy skoków, to już musi sam podejmować decyzję. Istotne jest tutaj zaufanie do brandu.

DOPASOWANIE

Wiązanie powinno być dobrze dopasowane do buta, lub odwrotnie. Przede wszystkim, rozmiar płyty podstawy wiązania, jest tu istotny. Wiązania są robione w 2, 3 rozmiarach. Dobieramy je tak, aby but na szerokość dobrze w nich leżał - jak najmniejsze "szpary" pomiędzy butem a wiązaniem, szczególnie w okolicach pięty, byle by buta nie wciskać na siłę. Podkładki, protektory-wyżłobienia, redukują możliwość przesunięcia się buta w wiązaniu, korzystnie więc gdy wiązanie je posiada. Pamiętajcie: część wiązań ma możliwość regulacji rozmiaru, przez cofnięcie piętki. koncert
http://www.snowboard.pl/img/dodatki/katy.jpg
Piętka podstawy, czyli element łączący podstawę z highback�iem, w zależności od producenta, może być integralną częścią podstawy, lub elementem niezależnym, z możliwą regulacją.
Jednocześnie, but nie powinien być o wiele dłuższy od płyty wiązania. Powoli standardem stają się asymetryczne, ergonomiczne kształty płyt, i jest to słuszna tendencja. Wszelkie absorbery drgań, czyli podkładki w płycie wiązania, pomagają przy większych prędkościach, jeździe na krawędziach.

POMPKI W WIĄZANIACH i PASKI

To element istotny, decydujący czasem o wyborze.
Regułka: Kupuj wiązania tylko i wyłącznie z dwoma pompkami dociągowymi!!! Pompki z klamerkami, z mechanizmem: ile masz siły - wciśnij pasek wycofano z produkcji w czasie gdy wymierały dinozaury.

Pompki powinny się dopinać płynnie i swobodnie, po kilka ząbków paska brać na jedno dociągnięcie. Ich jakość i wytrzymałość często decyduje o cenie wiązania. Czy aluminiowe są lepsze? Raczej tak, na pewno nie pękną, jednak są modele w których niszczą zebate paski, wykonane zawsze z tworzywa sztucznego. Dobre dobranie twardości i elastyczności materiału do tych pasków ma duże znaczenie. Zbyt twarde - na mrozie pękają, zbyt miękkie - już wiesz, szybciej się niszczą.

Paski wiązań powinny być pokryte od wewnętrznej strony gumą, pianką czy innym elastycznym i antypoślizgowym materiałem. Wyłożenie i sztywność pasków, zapewnia dopasowanie i odpowiednio lepsze trzymanie paska. Zaawansowanym, niezależnie od stylu i miejsca jazdy, doradzamy sztywniejsze paski, a przez to lepszą kontrolę, skrócenie czasu reakcji deski na impulsy ridera.

HIGH BACK (czyli ŁYŻKA WIĄZANIA)

- powinien być wyłożony materiałem antypoślizgowym, czyli gumą lub pianką i musi być parę cm niższy od buta. Sztywność łyżki, możliwość regulacji jej wysokości i kątów obrotu to elementy istotne dla zaawansowanych.
Ustawienie kątów obrotu łyżki, odpowiednio do kątów wiązań, wpływa na trochę lepsze dociśnięcie deski, ale podstawą jest praca naszych kolan.

PEDAŁ GAZU

- to element mający wpływ na dociśnięcie deski, szybszą jej reakcję, czyli inicjację skrętu. Przedni jest już standardem, tylni, pod piętą, ma już mniejsze znaczenie - efekty jego obecności, są słabiej odczuwalne.

ŚRUBKI

- podczas jazdy, mimo stosowania różnych absorberów, powstają duże drgania. Ponadto, paski są odpinane, zapinane, wyginane. W sumie te czynniki powodują, że śrubki ogólnie rzecz biorąc odkręcają się same. Zalane gumą gwinty redukują ten efekt. Ale nie eliminują. Więc snowboardzisto, pilnuj ich, sprawdzaj, dokręcaj, najpierw często później częstotliwość odpowiednio zredukuj.
Powody są dwa: bezpieczeństwo - czyli ryzyko uwolnienia buta, wyrwania wiązania z insertów itd; oraz drugi - ryzyko utraty paska, śrubki, a dokupienie orginalnego paska, czy dopasowanie śrubki, może być problemem. Korzystną tendencją jest redukcja używania śrub w produkowanych wiązaniach.

STEP-IN

- systemy od kilku lat obecne w snowboardzie. I coraz doskonalsze, ale nie tańsze. Szybkie i komfortowe, do wpinania i wypinania. Mają wady i zalety. Prawidłowo wpięte nie mają prawa wypiąć się. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy śnieg czy lód przylgnie nam do podeszwy. Trzeba skrobać, stukać, pukać. Ale siadać na śniegu nie trzeba. Problem może być też wtedy, gdy trzeba wpiąć się w deskę na stromszym. Ale to kwestia wprawy.
Mamy dwa typy step-in`a. Z high back`iem, lub bez (but jest wtedy usztywniony dodatkowo). Niektóre są kompatybilne z systemami innych firm, niektóre nie.
Polecane do jazdy, do skakania stanowczo odradzane.


http://img13.imageshack.us/img13/6483/terrorizergf5.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.lightning.pun.pl www.mysims.pun.pl www.total-wrestling.pun.pl www.worldofnarutoshippuden.pun.pl www.secentrum.pun.pl